صادرات ۱۹ هزار تن پسته به خارج از کشور


: 3570

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین , شکراله حاجی وند در بازدید از باغ پسته نمونه کشوری در شهرستان بوئین زهرا گفت :این میزان پسته به کشورهای آلمان ، ویتنام ، هنک کنگ و امارات صادر شده است .


به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین , شکراله حاجی وند در بازدید از باغ پسته نمونه کشوری در شهرستان بوئین زهرا گفت :اینصادرات ۱۹ هزار تن پسته به خارج از کشور میزان پسته به کشورهای آلمان ، ویتنام ، هنک‌کنگ و امارات صادر شده است .
وی ، میانگین قیمت هر کیلوگرم پسته مرغوب را ۹ دلار بیان کرد .
مدیر کل میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد: تا پایان امسال ۳۰۴ هزار تن پسته از باغهای کشور برداشت شود که نسبت به سال گذشته کمی افزایش می یابد .
حاجی وند با بیان اینکه ایران از نظر سطح زیر کشت پسته در دنیا مقام اول را دارد گفت : متوسط میزان برداشت محصول در واحد سطح در آمریکا ۲,۶ تن است در حالی که این رقم در ایران ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم است.
وی اضافه کرد : از مجموع ۳۰۰ هزار باغدار پسته در کشور ۲۵۰ هزار نفر آن در کرمان فعالیت می‌کنند .
به گفته مدیر کل میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی ،  ۲۰ درصد باغات پسته ما به صورت صنعتی فعالیت می‌کنند و ۸۰ درصد باقی سنتی هستند .
حاجی وند گفت : پسته به دلیل نیاز کم به آب‌ در اولویت کشت وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد .
وی با تأکید بر کمبود آب و قرار گرفتن کشور در منطقه خشک و نیمه‌خشک افزود : میانگین بارندگی در کشور ۲۴۰ میلی‌متر است که توسعه کشاورزی را در اراضی شیب‌دار و با استفاده از آب سبز و آب باران دنبال می‌کنیم .
مدیر کل میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت : کمیته‌ای فنی از کارشناسان دانشگاهی تشکیل شده است تا آخرین دستاوردهای علمی که به عملکرد بهتر و افزایش تولید محصول کمک می‌کند را در اختیار باغداران و کشاورزان قرار دهد که زمان برداشت مناسب ، نحوه تغذیه و آزمایشات خاک از جمله آنها ست.
حاجی وند به رقابت نزدیک آمریکا و ترکیه برای تولید و گرفتن بازارهای صادراتی پسته اشاره کرد و گفت : ترکیه به دلیل بارندگی‌های فراوان طی ۲ تا ۳ سال اخیر سطح زیر کشت خود را چند برابر کرده که اگر مسائل مدیریتی کف باغ را رعایت کنیم با افزایش عملکرد می‌توانیم همچنان مانند گذشته جایگاه‌ خود را حفظ کنیم.
وی در مورد علت کم‌باروری میانگین مزارع و باغات کشور برای تولید پسته گفت : در برخی استان‌ها مانند کرمان ، فارس ، خراسان رضوی و مرکزی بالای ۱۰ تن در هکتار پسته برداشت می‌شود اما از آنجایی که برخی از باغات ما در حد ۲ هکتار و خرده مالک هستند و افراد به آن برای تولید در حد مصرف خود نگاه می‌کنند وقت و هزینه اضافی برای بهبود محصول خود صرف نمی کنند و در نتیجه میانگین تولید در کشور پایین می‌آید.